مهرداد 5 دیدگاه

در مقاله “چگونه یک رمز قوی و مناسب انتخاب کنیم؟”، شما با راه‌هایی برای حفظ امنیت و حریم شخصی خود در فضای مجازی، و فضای اینترنت آشنا می‌شوید! خیلی بی‌مقدمه در این مقاله، به شما هشدارهایی جدی در رابطه با رمزهای ورود ضعیف می‌دهیم. با قبیله گیک‌ها همراه باشید.

رمز عبور قوی

آیا رمز عبور باید حفظ شود؟

دقیقا مشکل ما از جایی شروع می‌شود که فکر می‌کنیم هر اطلاعاتی داریم باید آن را حفظ باشیم. خب این کاملا اشتباه است، رمز عبور یعنی هویت شما در فضای اینترنت، که با لو رفتن آن، هویت شما مشخص می‌شود و سوءاستفاده‌گران به اطلاعات شخصی شما وصل می‌شوند!!! رمز عبور یعنی میزان امنیت شما در فضای اینترنت، پس چیزی که قابل حفظ باشد، یک سیاست قدیمی و منسوخ است، شما باید با استفاده از ابزارهای آنلاین، رمزهای عبور خود را در جایی سیو داشته باشید و از خود در برابر احتمالات محافظت کنید.

امنیت رمز ما چقدر است؟

امنیت رمز ما توسط سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی قابل سنجیدن است. ما در ادامه راه‌هایی که مشخص می‌کند شما چقدر در امنیت خود تاثیرگذار بوده‌اید را ارائه می‌دهیم. در مرحله‌ی اول، ما وب‌سایت‌هایی را معرفی می‌کنیم که موظف هستند امنیت رمز عبور شما را بررسی کنند.

وب‌سایت اول: How Secure is my password

این وب‌سایت بررسی می‌کند رمز انتخابی شما چقدر ایمن است؟؟ شما با تایپ پسوورد انتخابی، بلافاصله تعداد روزهای احتمالی برای حک‌شدن آن را مشاهده خواهید کرد.

وب‌سایت دوم: Passwords generator

این وب‌سایت کمک می‌کند برای خود رمز قوی ایجاد نمایید. همچنین، فیلترهای مختلفی از جمله تعداد کاراکترها یا استفاده از سمبل‌های مختلف برای رمز عبور شما در نظر گرفته شده است.

وب‌سایت سوم: Last Pass

وب‌سایت لَست‌پَس، به شما در ساخت رمزهای عبور قوی و ذخیره‌سازی آن‌ها کمک می‌کند. کافی است شما یک حساب در این سیستم بسازید و افزونه‌های آن برای کروم، یا فایرفاکس را دانلود نمایید. سپس لاگین کنید و از خدمات و سرویس‌های آن استفاده نمایید.

رمز قوی

چند نکته در رمز قوی

حتما از کاراکترهای ویژه در رمز عبور خود استفاده کنیم، هیچ وقت نام کاربری خود را user یا admin قرار ندهید. از رمزهای کوتاه بپرهیزید. از رمزهای دارای کاراکترهای تکراری دوری کنید، از اعداد و ارقام حتما در رمز خود استفاده کنید، از افزونه Last Pass برای لاگین در حساب‌های کاربری خود بهره ببرید، و چند نکته دیگر مثل اینکه از @ یا /\! در رمز خود استفاده کنید.

چند مثال برای رمزهای ضعیف:

رمز عبور قوی

برای مثال، یکی از حساب‌هایی که از Express Vpn لو رفته است، به دلیل انتخاب رمز ورود ضعیف و استفاده از اطلاعات شخصی برای حفظ رمز ورود در ذهن مخاطب، شاهد هستید که چقدر راحت حساب شخصی یک شخص به معرض اشتراک و سوءاستفاده کرکرها گذاشته شده‌است.

رمز عبور قوی

همانطور که می‌بینید، خیلی ساده کسانی که از رمزهای عبور ضعیف استفاده کرده‌اند، هویت خود را در اینترنت از دست داده‌اند و اکنون با حساب آن‌ها، افراد غریبه و سوءاستفاده‌گر، می‌توانند از اطالعات حساب آن‌ها استفاده کنند. مثلا برای اکانت لیندا باید 38 دلار پرداخت کنید. اما اکنون با 3 دلار می‌توانید یک اکانت کرکی خریداری نمایید! و خیلی چیزهای دیگر…

— 5 Comments —

  1. از اینکه مطالب سایت شمارو مطالعه کردم بسیار لذت بردم

  2. مطالبتون واقعا برای بنده گیرا و جذاب بود مقالات بیشتری در این زمینه قرار بدید تا مطالعه کنیم متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *