محمد مهدی خلعت بری بدون دیدگاه

سلام!

سلام سلامتی میاره دیگه. منم خواستم اول مطلبم بهتون سلام کنم. این عکس پت و مت هم که میبینید هیچ ربطی به مطلبمون نداره و فقط من ازش خوشم میاد و اینو هم بگم که بیشتر مخاطب های من تو این مطلب بچه هایی هستن که کامپیوتر خوندن، اونم از هر نوعیش!

ماها وقتی که بچه بودیم و کامپیوتر های خونگی واسه خودمون میخریدیم، حتما یه سیستم عامل ویندوز روش نصب میکردن. حالا بستگی به سنمون، اولین ویندوزی که ازش استفاده میکردیم، فرق میکرد. ویندوز ۹۴، ۹۸، XP و … .

حتما یکی از اولین کارایی که میکردیم، این بود که یه موزیک میزاشتیم و از speaker که خریده بودیم لذت میبردیم. یا با سی دی برنامه های مختلفی نصب میکردیم و next + next + next = finish ، آخرشم به خودمون افتخار میکردیم که چقدر خفنیم! دیگه اوجش اونجایی بود که یه بازی که ۵ تا سی دی داشت رو نصب میکردیم و وقتی با موفقیت تموم میشد انگار دنیارو فتح کرده بودیم. حالا از شوخی که بگذریم این چیزا همه ملزومات اون سن ما بود و پیش نیازهایی برای ما تا به جایی که الان هستیم برسیم. همه این ها به مرور زمان گذشت و گذشت و ماهم بزرگ شدیم و رفتیم دانشگاه، اونم چه رشته ای؟! مهندسی کامپیوتر.

 

وقتی که رسیدیم دانشگاه و یه لپ تاپی برای خودمون دست و پا کردیم، یکمی با کلاس تر شدیم و گفتیم که ما پروژه دانشگاهی داریم و با لپ تاپمون فقط پروژه انجام میدیم و  برنامه هایی که بیشتر ما نصب کرده بودیم، فقط یه virtual studio بود و حداکثرش یه wamp. اکثر وقتمونم صرف فیلم و سریال و بازی میشد. حالا یکمی گذشت و بزرگتر شدیم و با لینوکس آشنا شدیم. یه دنیای کاملا متفاوت. ما از بچگی با ویندوز کار کرده بودیم و ویندوز برامون عالی بود. رابط کاربری عاالی و برنامه های عالی و … . کلا چیزی بود که نیازهامونو به بهترین حالت برطرف میکرد. این وسط اصلا لینوکس چی بود؟ چرا تابحال اسمشو نشنیده بودیم؟ اپل شنیده بودیما، ولی با مکینتاش کار نکرده بودیم. چون خیلی گرون بود و اول کاری که کسی مک نمیخرید. گفتیم خوب یه مهندس کامپیوتر باید از همه چیز سر در بیاره. رفتیم سراغش و واردش شدیم و نفهمیدیم چی شد که دیگه بیرون نیومدیم!

همه اینارو گفتم که آخرش به این نتیجه برسم که هم ویندوز عالی هست و هم لینوکس. پس این حجم از کل کل ها بین گروه های ویندوزی و لینوکسی برای چیه؟ به نظرتون نباید یکمی فکر کنیم که نیاز ما مهمه تره یا سیستم عاملی که ازش استفاده میکنیم؟ میخوام توی این مطلب در این مورد صحبت کنیم که این سیستم عامل ها هر کدوم چه مزایایی واسه ما دارن و هر کدومشون کجا و در چه سطحی کابردی هستن و اصلا نیازه ما همه چیز رو بدونیم یا اینکه فقط بلد باشیم ازشون استفاده کنیم کافیه!؟

برای بررسی این دو سیستم عامل برزگ میخوایم اونارو در Business Level های مختلف مورد بررسی قرار بدیم :

  • Small Business
  • Midrange Business
  • Big Business

Small Business :

این دسته از شرکت هایی که در بازار کار شروع به فعالیت میکنن هم خیلی تعداد زیادی دارن و هم خیلی مهم هستن. من این شرکت هارو به ۴ دسته تقسیم میکنم:

  • شرکت های کوچک و واقعا تازه کار در حوزه غیر IT : این دسته از شرکت ها همون جور که از اسمشون پیداست، تازه شروع به کار کردند و اکثر اون ها از منابع مالی خیلی کمی برخوردار هستند. این شرکت ها سعی میکنن از هزینه های زیاد جلوگیری کنند و بیشتر استفاده اون ها از کامپیوتر ها، نرم افزار های کاربردی داکیومنت سازی مثل Office هست. در این نوع شرکت ها باتوجه به اینکه علم زیادی نسبت به سیستم عامل های لینوکسی وجود نداره و همچنین ویندوز دارای رابط کاربری بسیار خوبی هست و نرم افزار های معمول کاربردی شرکت ها نیز جز محصولات مایکروسافت هستند و همین عوامل باعث این میشه که این شرکت ها از ویندوز برای سیستم های کامپیوتری شرکت خودشون استفاده کنن.
  • شرکت های کوچک با پشتوانه قبلی در حوزه غیر IT : این ها شرکت هایی هستند که قسمت هایی از شرکت های بزرگ بوده اند و بعد از گذشت زمان خودشان شرکتی به صورت مستقل ثبت کرده و وارد بازار شده اند. اکثریت این شرکت ها با توجه به روابطی که با شرکت های پدر خود دارند، باید تحت Policy آن شرکت ها بوده و از زیر ساخت های آن ها استفاده نمایند. اینجا بررسی ما به دو بخش تقسیم میشه:

یک : این شرکت ها دارای یک زیرساخت شبکه کوچک هستند که اکثریت این ها با توجه به شماره یک از ویندوز استفاده می کنند و دلایل هم مثل شماره یک هست.

دو : این شرکت ها از نرم افزار های خاصی استفاده میکنند که باید به شرکت اصلی خودشون متصل بشن و لینوکس یا ویندوز بودن این سیستم ها و میزان استفاده از این سیستم عامل ها همگی بستگی به شرکت اصلی داره که اونو به جای خودش بررسی خواهیم کرد.

  • شرکت های کوچک و واقعا تازه کار در حوزه IT : این شرکت ها با توجه به اینکه IT حوزه فعالیت اصلی آن ها بوده و به فکر پیشرفت در این حوزه هستند، سعی میکنند تا زیرساخت IT خود را به بهترین روش راه اندازی کنند. اکثریت این شرکت ها با سیستم های لینوکسی آشنا هستند. اما در این شرکت ها نیز اگر از نرم افزار خاصی استفاده نکنند که نیاز به سیسیتم های لینوکسی دارد، بیشتر به ویندوز رو آورده و باتوجه به مدیریت راحت این سیستم ها و رابط کاربری آسانی که دارند، ترجیح میدن که از این سیستم عامل استفاده کنن.
  • شرکت های کوچک با پشتوانه قبلی در حوزه IT : این شرکت ها هم همانند شماره دوم تحت Policy شرکت پدر خود بوده و اکثریت آن ها از سرور های لینوکسی استفاده کرده و در سطح کاربران خود از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند.

Midrange Business :

این سطح از شرکت ها اکثریت شرکت های موجود در یک بازار رو تشکیل میدن. زیر ساخت IT این شرکت ها به دو دسته تقسیم میشه :

  • شرکت های غیر IT : این شرکت ها بر اساس نیاز های مختلفی که دارند، از سیستم عامل های متفاوتی استفاده میکنند. برای مثال خیلی از شرکت ها در حوزه های مختلف از نرم افزار های تخصصی خاصی استفاده میکنند که فقط روی سرور های ویندوزی و یا فقط روی سرور های لینوکسی جواب میدهد و باز هم کلاینت ها بسته به نیاز خودشان از این دو سیستم عامل استفاده میکنند.
  • شرکت های IT : اکثریت این شرکت ها باتوجه به حوزه کاری خودشان از سرور های لینوکسی برای سرویس دهی استفاده میکنند. بسیاری از سرویس های مورد نیاز این شرکت ها فقط روی سرور های لینوکسی جواب داده و بخش های تخصصی این شرکت ها اکثرا از این سیستم عامل استفاده میکنند. اما باز هم باید توجه داشت که یک شرکت IT فقط دارای واحد های تخصصی نمیباشد و واحد های اداری و مالی نیز باید در شبکه قرار بگیرند که این واحد ها عمدتا از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند.

خب.  تمام این صحبت های که کردیم رو میتونید از قسمت ویدئو کست های سایت قبیله دانلود کنید و  الان فقط یه قسمت BIG BUSINESS ها میمونه که اونارو میتونید توی قسمت چهارم ویدئوکست ها از سایت دانلود کنید و ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *