Roham 2 دیدگاه

داشتن یه کش سرور چه مزیتی میتواند داشته باشد! اگر ما کش سرور نداشته باشیم چه اتفاقی ممکن است بیافتد تو این مقاله در مورد کش سرور و مزیت های آن  صحبت خواهیم کرد.

 

داشتن مکانیزم های مناسب ذخیره سازی یکی از مهم ترین مواردی است که می توانید برای سرعت بخشیدن به delivery دارایی های وب سایت خود انجام دهید. ذخیره سازی تضمین می کند که assets ها در جایی نزدیک به کاربر ذخیره می شوند تا تأخیر ناشی از راه دور به حداقل برسد.

Memcached چیست ؟

Memcached یک منبع باز توزیع شده سیستم ذخیره حافظه است. Memcached برای افزایش سرعت برنامه های dynamic web یا کاهش بار پایگاه داده مورد استفاده قرار می گیرد.تصور کنید که اگر ما کش سروری مانندMemcached نداشته باشیم اتفاقی که میافته اینه که هر بار که یک درخواست پایگاه داده ایجاد می شود بار اضافی به سرور اضافه می شود و هر query که توسط هر درخواست باید ایجاد شود باید توسط سرور پردازشی رو اون انجام شود.

Memcached این بار را با ذخیره اشیاء داده در dynamic memory کاهش می دهد (به عنوان حافظه کوتاه مدت برای برنامه ها فکر کنید).

به تصویر زیر دقت کنید تا فرق زمانی که از کش سرور استفاده میکنید با زمانی که استفاده نمیکنید و ببینید. البته شاید اینطور به نظر برسه که هر دو سناریو دارند مموری یکسان مصرف میکنند، اما اگر متوجه شده باشید زمانی که از Memcached استفاده کردیم و Memcached دنبال یک محتوایی بگرده از یک pool حافظه استفاده میکنه که باعث میشه که داده ای که ذخیره کرده را از همان آدرس در کلاستر وب شما لود کند.

Memcached ساده اما قدرتمند است. طراحی ساده آن باعث شده تا API های زیادی برای زبان محتلف داشته باشد.

 

نحوه نصب آن به روی Centos

بعد از نصب کردن memcached با editor آن را ویرایش میکنیم.

قرار است استفاده کنه که رو تعین کنید..Memcached به شما اجازه میده تا مقداری مموری که  (-m)

برای سایت های کوچک مقدار 128MB یا 64MB میتواند عالی باشد اما برای سایت های در اندازه بزگ این عدد رو تا میزان 64GB میتوانید افزایش دهید البته بستگی به منابع شما دارد.

در قسمت p- شما میتوانید پورتی که Memcached قرار است listen کنه رو تعین کنید که میتونید تغیر بدین اما اکثر برنامه و cms ها مانند wordpress روی 11211  گوش میکند.

قسمت -l ادرسی است که Memcached ارتباط برقرار میکنه و روی این ادرس listen میکنه اگر شما یه سرور Memcached برای چندین وب سایت دارین که این ادرس و باید تغیر بدین،اگر نه که همان 127.0.0.1 بگذارید بماند.

با -u میتونید تعین کنید daemon سرویس Memcached تحت چه یوزری اجرا بشه، اگر این قسمت و مانت کنید به صورت پیش فرض از کاربر روت استفاده خواهد کرد.

بعد از تمام شدن کانفیگ باید سرویس ران کنید

امیدوارم به کارتون بیاد، مقاله بعدی در همین رابطه درباره Redis و هم حتما دنبال کنید و اگر اطلاعات دیگه ای لازم داشتین به سایت خود Memcached سر بزنید .

 

— 2 Comments —

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *