Ali_HT 3 دیدگاه

 

بازگشت در زمان، نقد بازی Dark Souls 2  Scholar of the First Sin|

بازگشت به سالی که برای دومین بار گیمر ها را مجبور به درک دوباره سختی کرد. سالی که یکی از سخت ترین بازی های 2011 منتشر شد. بازگشت به دوران Dark Souls 2 و دنیای زیبایش.

بازی که در آن شکست خوردن به معنای درس گرفتن است. بازی که بازیکن را را در دنیایی بزرگ، و مملوء از هیولا ها و دشمن های عجیب و غریب ، راه ها و مسیر های گوناگون و خطرناک، کاملا آزاد و رها میکند.

شاید بگویید چرا دارک سولز 2 ؟، قسمت دوم این بازی با قسمت اول و سوم متفاوت است، و یک داستان مستقل به خود اختصاص داده است. هرچند سلیقه ها متفاوت هستند و شاید فردی از نسخه اول بیشتر از بقیه راضی باشد یا بلعکس. ما در این قسمت به نقد Dark Souls 2 میپردازیم.

داستان بازی راجع به یک Undead منتخب یا به اسطلاح یک نامیرای نفرین شده است. درست مانند نسخه قبل. Undead ها کسانی هستند که روح خود را از دست داده و تهی از هوش و اراده هستند. افراد نفرین شده بعد از مرگ دوباره زنده میشوند و هر بار بیشتر به یک مرده شباهت پیدا میکنند، بگذریم…

و اما نامیرای منتخب، یک نفرین شده که موظف است اولین شعله را قوی تر سازد، و از خیزش عصر تاریکی بکاهد.اما این منتخب میتواند انتخاب های خود را داشته باشد، و با رها کردن شعله عصرتاریکی را شروع کند. این انتخابِ خود بازیکن است و میتواند هردوی پایان ها را با دوبار به پایان رساندن بازی مشاهده نماید.

این ها فقط دانش هایی است که یک فرد از بازی به دست آورده، و ممکن است هرکسی از یک جهت داستان را درک کند، بله درست است، دارک سولز چیز زیادی از داستان کف دست شما نمیگذارد! و باید با گشت وگذار دردنیای بزرگ و برسی و کنار هم گذاشتن شواهد و همچنین دیالوگ های اشخاص بازی(NPC ها ) یک داستان چندان کامل و قابل درک دست و پا کنید.

قسمتی از دیالوگ های راوی داستان در شروع بازی :

مدتها پیش در یک سرزمین جدا شده از زمین به سمت شمال
پادشاهی بزرگ، پادشاهی بزرگی ساخت.
من باور دارم که آنها آن را درنگلیک نامیده اند
شاید باهاش آشنا باشی…….نــه، چطور میتونی؟

اما یک روز مقابل دروازه هایش می ایستی، بدون اینکه بدونی چرا.
مثل یک پروانه کشیده شده به سمت شعله
بال هایت در غم و اندوه خواهد سوخت

چندین بارمتوالی
این است سرنوشت یک نفرین شده.

long ago in a walled off land far to the north

a great king built a great kingdom

i believe they called it drangleic

perhaps you’re familiar, no how could you be

but one day you’ll stand before its decrepid gate without realy knowing why

like a moth drawn to a flame

your wings will burn in anguish

time after time

the fate of the cursed

     

    *اسپویل داستان*

خلاصه داستان : شخصیت اصلی بازی که یک نفرین شده است باید با به دست اوردن 4 روح اصلی به قلعه درنگلیک راه پیدا کند. در آنجا به دنبال ملکه ناشاندرا بگردد و با او صحبت کند، ملکه به او میگوید که با پادشاه ملاقات کند و حلقه اش را به دست بیاورد. از حلقه برای عبور از در های پادشاه استفاده کند و به داخل خاطرات غول ها برود. هر یک از خاطرات یک روح به شما اهدا میکند. که بتوانید با آن پادشاه وندریک را شکست دهید.

بدون روح ها ضربات شما حتی باعث قلقلک او هم نمیشود!اخرین روح هم دست اژدهای باستانی است که مبارزه ای سخت و حماسی با او خواهید داشت.

 

بعد از شکست دادن پادشاه غول ها درخاطرات Jeigh و به دست آوردن Giant Kenshipدوباره به ملاقات ناشاندرا خواهید رفت ولی او را پیدا نمی کنید، او به مکان “تخت ارزو ها ” رفته و منتظر است تا با شما مقابله کند و با به دست اوردن Giant Kenshipبه شعله دسترسی پیدا کند و آن را برای همیشه خاموش کند.

ولی او انتظار چنین قدرتی از یک Undead  را نداشته و از شما شکست خواهد خورد.

 

و سپس، اگر قبل از رفتن به درنگلیک 4 روح اصلی را به دست اورده باشید، آلدیا به مصاف شما خواهد آمد. با شکست دادن او به شما 2 انتخاب داده میشود، یک : نشستن روی تخت پادشاهی و قوی تر کردن شعله ، دو : رها کردن شعله و شروع کردن عصرتاریکی.

 *پایان اسپویل داستان*

 

بازی دارای گیم پلی متفاوت و دل نشینی است.

میتوان گفت این بازی یک شبیه ساز واقع گرایانه نبرد است!

سختیِ بازی بی قاعده و بیخود نیست، تنها چیزی که در  این بازی با بازی های دیگر متفاوت هست میزان خستگی شخصیت است، یعنی شما نمیتوانید هرچقدر که باب میلتان هست به دشمنان ضربه بزنید و باید حساب شده عمل کنید. اگر یک مرتبه داخل موج بزرگی از دشمنان بروید، مهم نیست چقدر قوی هستید…حتما کشته خواهید شد. استراتژی و سرعت عمل در این بازی و همچنین بی گدار به آب نزدن بسیار مهم وموثر است. و شاید این چیزی باشد که باعث میشود خیلی از گیمرها از این بازی فاصله بگیرند.

باس ها یا رئیس های بازی هرکدام ویژگی ها و حرکات و طرز حمله و نقطه ضعف های متفاوتی دارند که برای شناخت هرکدام باید یک بار آن را تجربه کنید و شاید به قیمت جانتان هم تمام شود، اما ارزشش بسیار است.

 

به هر حال دوباره زنده خواهید شد و با یک دانش جدید به محل نبرد باز خواهید گشت و بالاخره بعد از فهمیدن تمامی حرکات حریف میتوانید با جا خالی دادن و ضربه زدن او را از پای در بیاورید.

 

 

 

پلیر دو نوع اتک دارد: سنگین و سبک، که هرکدام میزان متفاوتی از استامینا یا همان خستگی را کم میکند اما این دو نوع فقط برای شمشیر ها و نیزه ها است و تیر و کمان یا عصای جادوگری یک نوع اتک دارند.

لباس ها و زره های گوناگونی سر تا سر بازی پراکنده شده اند که میتوانید از بین آن ها لباس مورد علاقه خود را به تن کنید.  دوربین بازی در بهترین حالت خود قرار دارد و مانند دگر بازی های سوم شخص، از نا کجا آباد ضربه نخواهید خورد. همه این ها دست به دست هم یک گیم پلی بی نقص را تحویل شما می دهند که از آن لذت ببرید .

 

گرافیک بصری بازی نیز شاهکار است.

حرف زدن از گرافیک بازی کافی نیست! فقط باید آن را مشاهده کرد، وقتی برای اولین بار به ماجولا برسید حتما از فضای دل انگیز و غروب زیبای آفتاب و موج های نرم دریا در کناره های این مکان چندین ثانیه خشکتان خواهد زد.

هیچ گیمری موسیقی این مکان را بعد حداقل یک بارتمام کردن بازی، تا اخر عمرش یادش نمیرود!

و اگر بخواهیم مکان های زیبای دیگری را هم نام ببریم، حتما Shrine Of Amana و یا Dragon Shrine هستند که نام برده خواهند شد.

 

 

Shrine Of Amana

مکانی است پوشیده شده از شاخه ها و ریشه های عظیم و پرشده از آب . بازیکن با خیال راحت درون آب راه میرود ولی فقط یک اشتباه لازم است تا از سکو به اعماق آب سقوط کند.

 

 

موسیقی که در این مکان توسط Milfanito  ها پخش خواهد شد نیز فراموش نشدنی است. که هرچه به آن ها نزدیک تر میشوید صدایشان بیشتر میشود و وقتی به هرکدام برسید موسیقی متوقف میشود. این مکان نیز یکی از خاطره انگیز ترین مکان های بازی به شمار میرود.

باس اصلی این مکان یک قورباغه غول پیکر با نام Demon Of Song  است.جاخالی دادن ضربات این غول مانند سرگرمی است و با کشتنش تمام خستگی هایتان در طول بازی رفع میشود.

Dragon Shrine

مکانی است برای اژدهایان باقی مانده در دنیا. جزایر بلند این منطقه به قدری زیبا و بی نقص طراحی شده که شما را وسوسه میکند سریع از آن عکس گرفته و با بقیه به اشتراک بگذارید!

 

 

 

پل هایی که جزایر را به هم وصل کرده اند در باد های وسیع آسمان تاب میخورند، اژدهایان به این طرف و آن طرف پرواز میکنند و بعضی ها در لانه هایشان مشغول استراحت اند و با کوچکترین ضربه ای که بهشان وارد شود دمار از روزگارتان در می اورند.

 

فقط این مکان ها در بازی نیستند که توجه هر بازیکنی را به خود جلب میکنند و تمامی مکان های بازی حال و هوای خاص خود را دارند که نمیتوان همه آن ها را فقط در یک مقاله توضیح داد.

سیستم  شخصیت سازی

سیستم  شخصیت سازی نیز تا حدودی دست شما را برای ساخت یک شخصیت با ویژگی ها و شکل و شمایل متفاوت باز میگذارد تا بتوانید شخصیت مورد علاقه خود را درست کنید.

از همه مهم تر نیز سیستم LVL UPبازی است که 10 واحد متفاوت برای قابلیت های شخصیت را دارا است و بالابردن هرکدام ، از محدودیت استفاده از سلاح های بازی میکاهد. و قابلیت های جدید به بازیکن میبخشد.

برای مثال شخصیتی ساده، اول بازی نمیتواند زره های سنگین را بپوشد و باید واحد تحمل وزن آن را بالا ببرید. یا یک شخصیت عادی نمیتواند از جادو ها استفاده کند و همینطور جادوگر نمیتواند از سلاح های مخصوص شوالیه استفاده کند. البته می توان تمامی این قابلیت ها را تا اخر ارتقا داد اما به این راحتی ها نیست…

اما اگر از همه این ها بگذریم بازی دارای مشکلات کوچک فنی نیز است، مانند گیر کردن جناره ها در داخل دیوار یا پریدن دشمان داخل دره ها به نیّت جاخال دادن و حتی نقص های کوچک درحرکت پلیر و مشکل بودنِ پریدن بر روی سکو های زیرین.

اما همه قابلیت های زیبای بازی این باگ ها ونقص های ریز و کوچک را میپوشانند و یک بازی لذت بخش، زیبا و در عین حال سخت را تحویل ما میدهد.

 

نمره بازی در استیم : 9/10 · Steam

لینک بازی روی استیم:Dark Souls II

استدیو سازنده : FromSoftware

متای بازی : 91

 

 

 

 

— 3 Comments —

  1. خیلی خوبه که با وبسایت شما آشنا شدم.. مطالب اشتراکی بسیار مفید و کاربردیست

  2. سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *