Sirous_fd بدون دیدگاه

یکی از رایج‌ترین مسائلی که در اکثر خانواده‌ها پیش می‌آید و گاهی یک انتخاب ساده بسیار پیچیده می‌شود خرید یک مودم اینترنت است. وسیله‌ای که باهدف ارائه‌ی سرویس اینترنت به‌صورت محلی طراحی‌شده و یکی از مهم‌ترین نیاز امروزی انسان‌ها را برطرف می‌کند.

 

ثابت یا همراه

این‌یک نیاز است که ما به مودم همراه نیاز داریم یا ثابت. هرکدام فواید خود را دارد که انتخاب آن را بر دیگری محتمل‌تر می‌کند. مودم‌های همراه معمولاً باسیم کارت‌های اپراتورها کار می‌کنند و به همین دلیل آنتن دهی و سرعت اینترنتی که ارائه می‌دهند رابطه‌ی مستقیمی با پوشش دهی مکانی دارد؛ اما برای مودم‌های ثابت داستان فرق می‌کند. تفاوت در این است که از طریق سیستم زیرساخت که به خط تلفن یا فیبر نوری می‌شناسیم، این ارتباط برقرار می‌شود و دیگر به موقعیت مکانی وابسته نیست.

اتصال به‌صورت سیمی یا بی‌سیم

هرچند مطرح کردن این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد ولی این‌که شما به چه شکل به مودم خود متصل می‌شوید برای خرید یک مودم با کارایی بیشتر مهم است. به‌طورکلی دو نوع اتصال به‌صورت سیمی و بی‌سیم وجود دارد و برای هرکدام لازم است که اطلاعات نسبی در مورد نحوه‌ی عملکرد آن‌ها داشته باشید.

استاندارد بی‌سیم:

در طول زمان توسط انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) استانداردهایی تعیین شد که بنا بر فنّاوری‌های به‌روزتر و جدیدتر کارایی بهتری نیز دارند که به‌صورت IEEE 802.11x نمایش داده می‌شود و به‌جای حرف x حروف دیگری جایگزین می‌شود که نشان‌دهنده نوع استاندارد است. اولین استانداردها a و b بودند که امروزه دیگر قابل روئیت نیستند سپس استاندارد g به وجود آمد که هم‌اکنون پایین‌ترین سطح استاندارد مورداستفاده است و سپس نوبت به استاندارد n رسید که امروزه رایج‌ترین استاندارد دستگاه‌های بی‌سیم است البته این استانداردها در اینجا به پایان نمی‌رسد و استانداردهای پیشرفته‌تری مثل ac و ad نیز وجود دارد.

فرکانس:

یکی از موارد مهمی که در انتخاب یک مودم بی‌سیم به آن برمی‌خوریم فرکانس پشتیبانی مودم است. به‌طورکلی برای مودم‌های خانگی دو نوع فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز ارائه‌شده که هرکدام ویژگی خاصی دارند. بعضی مودم‌ها فقط فرکانس 2.4 و بعضی هر دو را دارند. فرکانس 2.4 Ghz توانایی عبور از موانع مختلف مثل دیوار و در و … را دارد و پوشش دهی بسیار خوبی دارد اما مشکل عمده‌ی این فرکانس این است که بسیاری از وسایل بی‌سیم دیگر نیز بر روی این فرکانس فعالیت می‌کنند و به همین دلیل احتمال تداخل در این فرکانس، بالاتر است ولی در فرکانس 5 Ghz چنین مشکلی وجود ندارد و سرعت ارائه‌شده هم بیشتر است ولی مشکلی که هست این است که فضای کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهد و به‌خوبی فرکانس 2.4 Ghz توانایی عبور از موانع را ندارد.

سرعت انتقال داده به‌صورت بی‌سیم:

برای هر شبکه عددی به‌عنوان حداکثر سرعت انتقال داده درون شبکه تعریف می‌شود که بر اساس مگابیت بر ثانیه است بری مثال اگر دستگاه شما از نوع استاندارد n باشد و سرعت 300 مگابیتی داشته باشد به‌صورت N300 نمایش داده می‌شود البته مودم‌هایی با سرعت 150 مگابیتی نیز در بازار هست. همان‌طور که خودتان میدانید این سرعت‌هایی که اعلام می‌شود به شرطی قابل‌دسترسی است که توسط ISP یا سرویس‌دهنده‌ی اینترنت هم ارائه‌شده باشد که در ایران چنین حالتی کم‌تر دیده می‌شود.

 

آنتن:

در مودم‌های بی‌سیم آنتن یکی از مهم‌ترین موارد برای پوشش دهی بهتر است. تعداد آنتن‌های یک مودم برای پوشش دهی بهتر می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد و تعداد آنتن بیشتر نوید آنتن دهی بهتر را می‌دهد اما قدرت هر آنتن با واحد dbi اندازه‌گیری می‌شود که قدرت آنتن‌های خانگی چیزی بین 2 تا 8 dbi است. به‌طورکلی مقدار بیشتر این واحد نشان‌دهنده‌ی قدرت بیشتر آنتن‌های مودم است اما آنتن دهی زیاد مشکلات امنیتی را ایجاد می‌کند پس انتخاب یک مودم با پوشش دهی متناسب محل مورداستفاده ضروری است.

WPS یا QSS:

یکی از قابلیت‌هایی که مودم‌های وایرلس دارند اتصال آسان است که با فشردن این دکمه به‌راحتی می‌توانند به مودم وصل شوند ولی این قابلیت جدیداً با حفره‌های امنیتی‌ای نیز همراه است و فعال بودن این قابلیت توصیه نمی‌شود.

 

پورت LAN:

یکی از نکات استفاده از مودم‌ها به‌صورت سیمی نوع پورت‌هایی است که در مودم استفاده‌شده است. بالاترین سرعت مودم‌های خانگی 1Gb است که برابر با 1000Mb است و سرعت بعدی پورت‌های 100Mb و کمتر است اما پورت 10Gb نیز هست که کمتر در مودم‌های خانگی دیده می‌شود. تعداد این پورت‌ها بر اساس نیاز تعیین می‌شود.

 

پورت WAN:

یکی از پورت‌هایی که در بعضی از مودم‌ها وجود دارد و به‌وسیله‌ی این پورت می‌توان دو مودم را به هم متصل کرد یک سر کابل LAN را به پورت LAN یکی و سر دیگر را به پورت WAN متصل می‌کنیم. مثالی برای این کاربرد می‌تواند این باشد که مودم سیمی داریم و نیاز به شبکه وایرلس نیز داریم با استفاده از این قابلیت می‌توان اینترنت را از مودم سیمی به مودم بی‌سیم داد و به‌صورت بی‌سیم اینترنت را ارائه کرد.

 

USB:

بعضی از مودم‌ها این توانایی را دارند که به‌وسیله‌ی پورت USB یک دانگل سیم‌کارتی اینترنت را به اشتراک بگذارند یا یک پرینتر را در شبکه به اشتراک بگذارند و یا حتی بااتصال فلش یا هارد اطلاعاتی را در شبکه‌ی محلی به اشتراک بگذارند. جدیداً در بعضی از مودم‌ها بااتصال فلش یا هارد به مودم می‌توان در مودم آدرسی را مشخص کرد که توسط مودم دانلود و بر روی فلش یا هارد ذخیره شود.

 

Mac Filtering:

یکی از قابلیت‌هایی که در مودم‌ها وجود دارد این است که با استفاده از شاخصه‌ی ای که در تمام وسایلی که به‌صورت بی‌سیم متصل می‌شوند وجود دارد آن‌ها را شناسایی کند و بدین‌وسیله محدودیت‌های اتصالی را برای آن‌ها ایجاد کنند. برای مثال به‌وسیله‌ی این قابلیت اجازه دهید تنها چه دستگاه‌های به مودم متصل شوند و یا کدام متصل نشوند.

QOS:

قابلیت دیگری که در مودم‌های امروزی وجود دارد QOS یا Quality of servis نام دارد که بدین‌وسیله می‌توان پهنای باند یا میزان دانلود یا آپلود را محدود کرد یا بین کاربران متصل به مودم تقسیم کرد. این قابلیت زمانی که کاربران زیادی به مودم متصل‌اند و نمی‌خواهید همه به‌طور یکسان از اینترنت استفاده کنند بسیار کاربردی است.

تا حدودی نکات مهم برای خرید یک مودم کاربردی و مناسب را موردبررسی قراردادیم. امروزه برندهای زیادی هستند که مودم‌های متنوعی را در بازار ارائه کرده‌اند برندهایی مثل TP-Link، D-Link، Tenda و … اما باکیفیت‌ترین مودم حتی موجود در بازار متعلق به شرکت‌های ASUS و Linksys است که Linksys متعلق به بزرگ‌ترین شرکت تواید کننده‌ی تجهیزات شبکه و مخابراتی Cisco است که البته قیمت بالاتری نیز دارند. امیدوارم که بامطالعه‌ی این مقاله خریدی آگاهانه‌تر و بهتری داشته باشید.

 

سیروس فتح اللهی دهکردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *