Ali_HT 2 دیدگاه

بازگشت در زمان شماره 2,  نقد بازی Batman Arkham City

این مقاله ممکن است باعث اسپویل و لوث شدن داستان مجموعه Arkham شود!

هر فردی از یک چیز وحشت دارد و هر ترس و وحشت عواقبی را به همراه دارد. اما چه میشود اگر ترس هایش از او یک قهرمان بسازند؟ همان ترس او را تبدیل به شخصی کند که باعث وحشت هزاران فرد دیگر شود. وحشتِ تبهکارانی که در کوچه و خیابان های شهر گاتهام به دزدی،قتل،گروگان گیری، آشوب و کشت و کشتار مشغول هستند که با شنیدن اسم او تمام اندام هایشان به لرزه خواهد افتاد،قهرمانی بدون هیچ قدرت مخصوص و غیر عادی، شخصی بی ریا و خو گرفته با تاریکی، بتمن معروف به شوالیه تاریکی.

از نظر بیشتر گیمر ها و طرفداران این فرانچیز، این نسخه در زمان خودش و حتی الآن هم یکی از بهترین بازی های ابر قهرمانی و بهترین بازی ساخته شده از بتمن است. این بازی به قدری امتیاز بالایی هم از طرفداران و هم از منتقدین گرفت که به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شد و هنوز هم نسخه GOTY یا همان Game Of The Year Edition این بازی در Steam  به فروش میرسد.

مجموعه Arkhamدارای چهار نسخه اصلی است، Arkham Asylum , Arkham City , Arkham Origin  Arkham Knight  که به طور خلاصه راجع به آنها صحبت میکنیم.

نسخه اول این بازی یعنی Arkham Asylum در  تیمارستان آرکام واقع در جزیره ارکام جریان دارد. درسته که این نسخه توانست انتظارات را براورده کند ولی نسخه بعدی بازی یعنی Arkham City برتری هایی نسبت به نسخه قبل داشت که آن را با یک بازی خاصّ تبدیل میکند و یکی از آن ها شهر بزرگ تر و داستان جامع تر بود.

نسخه بعد از Arkham city هم که Arkham Orgins نام داشت نتوانست طوری که انتظار میرفت خودی نشان دهد، حتی با این که مپ بزرگتری نسبت به دو نسخه قبلی داشت. البته نمی توان از گرافیک این نسخه و شهر بزرگی که پیش روی شما میگذاشت چشم پوشی کرد، بسته الحاقی بازی که  Cold Heart نام داشت از خود بازی جذاب تر بود! ولی در کل یک بازی نسبتا ضعیف به حساب می آید و بازی کوچکی که بعد از این نسخه ساخته شد Arkham Origins BlackGate  نام دارد که نمیتوان آن را به مجموعه راه داد، زیرا افتضاحی بیش نبود.

نسخه بعدی هم که تا به حال اخرین نسخه از مجموعه Arkham بوده، Arkham knight نام دارد، این نسخه تا حدودی طرفداران را راضی نگه داشت و بزرگترین مپ را بین هر چهار نسخه داراست، همچنین گرافیک چشم گیر و هنری این نسخه چیزیست که توجه هر گیمری را به خود جلب میکند، در این نسخه بتموبیل نیز به بازی اضافه شد و شخصیت های زیادی درش حضور دارند که باعث تنوع بازی میشه. حتی شما میتوانید با دانلود کردن نسخه کامل یا با خرید DLC ها با شخصیت هایی همچون هارلی کویین، کتومن،بتگرل،و …. بازی کنید.

از سمت چپ به راست، بالا، Arkham Asylum , Arkham city,Arkham origins,Arkham knight

از میان این چهار نسخه ما به معرفی و نقد بازی Arkham City  میپردازیم که از نظر اکثر گیمر ها بهترین بازی ساخته شده در مجموعه Arkham است.


داستان

خط زمانی رخ دادن اتفاقات بازی بعد از کشته شدن جیسون تاد – بعد از DLC بتگرل در Arkham Knight – بعد از تبدیل شدن باربارا گوردون از بتگرل به اوراکل، و بعد از خط زمانیِ نسخه اول است.

شهر ارکام کاملا به دست تبهکاران افتاده و به جای دستگیری آنها، شهر را تبدیل به یک زندان کرده اند، بروس وین با نشان دادن مخالفت خود به این موضوع به داخل همان زندان انداخته شد. با کمک های آلفرد پسر بیلیونر ما به شوالیه ارکام تغییر شکل داد.

کاشف به عمل می آید که دکتر استرنج (هیگو استرنج، نه اون دکتر استرنجِ مارول J )  قصد راه اندازی پروتکلی به نام پروتکل 10 دارد و 10 ساعت تا اجرای این پروتکل زمان باقی مانده است. بتمن نیز بعد از نجات کتومن از دست هاروی دنت(دو چهره-Two Face ) با او راجع به پروتکل 10 صحبت میکند، در همین حال جوکر با اسنایپر کتومن را نشانه میگیرد و بتمن متوجه شده و او را نجات میدهد. به محل شلیک میرود و بعد از بررسی، تماسی از جوکر دریافت میکند. رَد سیگنال را دنبال کرده و به مخفی گاه جوکر میرسد.

او جوکر را بر روی ویلچر میبیند، که به شدت مریض است! بتمن بدن جوکر را چک میکند. در همین حین یک جوکر دیگر به طور ناگهانی به بتمن حمله میکند و با ماسک گاز او را گیج میکند، هارلی نیز با یک چوب بیس بال کارش را یکسره میکند. بتمن کت بسته بر روی یک صندلی بیدار میشود و جوکر را میبیند. او از رها کردنش در تیمارستان صحبت میکند و این که مصرف Titan او را به این روز انداخته. و خونش را در تمام شهر پخش کرده، بتمن ازش میپرسه “پس پروتکل 10 اینه؟ مریض کردن تمام افراد شهر؟” جوکر بتمنو از سُرمی که به او وصل شده و خون جوکر را بهش تزریغ میکند مطلع کرده و میگوید: ” پروتکل 10؟ اصلا در بارش نشنیدم!”بتمن را از پنجره بیرون میندازد و میگوید که فقط مستر فریز میتواند پادزهر را درست کند در غیر این صورت هر دوی آنها و بیشتر افراد شهر خواهند مرد.

بتمن بعد از پیدا کردن فریز متوجه میشود که برای ساخت پادزهر به خون رأس الغول فرمانده لیگ قاتلین نیاز دارد زیرا او بار ها به داخل چشمه جاودانگی رفته است. و یکی از اعضای لیگ قاتلین رو تعقیب میکند تا به رأس برسد، به سختی به لیگ قاتلین راه پیدا میکند، و تالیا (دختر رأس ) را ملاقات میکند. به او میگوید که سمّی در بدنش در حال کشتن اوست، و قصد دارد با شکست دادن رأس تبدیل به رأس الغول بعدی شود! او نیز بتمن را همراهی میکند، رأس با دیدن بتمن درخواست میکنم که او را بکُشد، بتمن هم زیر قولش زده و میگوید این تنها راهی بوده که رأس را ملاقات کند و فقط به مقداری از خون او احتیاج دارد، رأس پیر و فرسوده به داخل گودال لازارس میرود، و با بدنی تازه و چالاک بیرون می آید و نبردش را با بتمن آغاز میکند. بتمن نیز پیروز شده و یک نمونه خون از او میگیرد، و برای دکتر فریز میبرد. فریز دو شیشه از پادزهر درست میکند اما یکی را در صندوق گذاشته و دیگری را جلوی چشمان بتمن از بین میبرد! و سعی میکند از بتمن باج بگیر، با مخالفت بتمن نبردی بین این دو شروع میشود طوری که آنها متوجه دزدیده شدن پادزهر توسط هارلی نمی شوند و با صندوق خالی مواجه میشوند.

بتمن به مخفی گاه جوکر میرود و متوجه میشود که او درمان شده است. بعد از شکست دادن جوکر، از بدشانسی زیر اوار گیر کرده و جوکر از فرصت استفاده میکند تا کار بتمن را یکسره کند اما تالیا سر رسیده و با پیشنهاد جاودانگی او را منصرف میکند. بتمن هم به کمک کتومن از زیر اوار نجات پیدا کرد و متوجه اجرا شدن پروتکل 10 میشود! او بعد از رسیدن به برج استرنج، او و پروتکلش را متوقف میکند اما رأس سر میرسد و استرنج را به قتل میرساند، استرنج نیز قبل از مرگش پروتکل 11 را فعال میکند که باعث انفجار برج میشود، بتمن و رأس از برج به بیرون میپرند،اما رأس روی شیئی تیز فرود می آید و ظاهرا جان خود را از دست میدهد. بعد از این قضایا جوکر پیغامی مبنی بر مکان زندانی کردن تالیا به او میفرستد،تالیا پادزهر را از هارلی قبل از رسیدن به جوکر گرفته بوده و جوکر دارویی مصرف نکرده بود! بعد از رسیدن بتمن، تالیا به سرعت جوکر را به قتل میرساند و هنگام حرف زدن با بتمن از یک جوکر دیگر تیر میخورد! جوکری که به دست تالیا مرده بود بلند شده و به کلِی فیس تغییر شکل میدهد!

بعد از جنگ بین این دو، کفِ مکان خراب شده و هردو آنها کنار گودال لازارس سقوط میکنند. بتمن گودال را نابود کرده و نصف پادزهر را استفاده میکند. اما جوکر با حماقت چاقویی در دست بتمن فرو کرده، و پادزهر از دست او به زمین می افتد… جوکر با لبخند همیشگی کلمات اخرش را به زبان می آورد: “بعد از همه کار هایی که کردم ،کشتن شاگردت،اینهمه قتل و کشتار و در اخر کشتن تالیا، اما هنوز هم میخواستی نجاتم بدی!” و جان خود را از دست میدهد! بتمن او را با دستان خود به بیرون از ارکام سیتی برده و تحویل کمیسر گوردون میدهد. و بازی پایان میابد.

 


تغییرات و گیم پلی بازی

این نسخه تغییرات کم ولی بهینه سازی هایِ زیادی به همراه داشت. سیستم جنگیدن و مبارزات بازی طوری طراحی شده که میتواند برای ساعات متوالی شما را سرکرم کند. کمبو ها و حرکات مختلف برای هر نوع اتک و دفع هر اتک، 4 نوع حمله خاص که هرکدام برای یک زمان خاص هنگام مبارزه مناسب هستند. صدای شکستن استخوان های دست و پا و ضربات مشت و لگد، حرکت های سریع بتمن و کند شدن لحضات حساس، عوالی هستن که باعث میشود حس خوبی به شما دست بدهد و دلتان نخواد که از مبارزه دست بکشید.

دو نوع مبارزه در بازی وجود دارد که یکی جنگیدن است و دیگری از پا در آوردن دشمنان مسلح به صورت مخفیانه. در مبارزات باید تمام دشمنان را با دریافت کمترین دمیج از پای در بیاورید و در دیگری از روی سکو ها پشت پنجره ها بالا سر دشمنان یا زیر پای آن ها و یا با استفاده از وسایل و گجت های بتمن آن ها را نوبت به نوبت گرفته و از پای درآورید.

 


طراحی مراحل و راز های بازی

یکی دیگر از خوبی های این بازی مراحل هیجان انگیز و مکان های زیبایش است. برای مثال باس فایت مستر فریز جذاب ترین و در عین حال سخت ترین باس فایت بازی است.

او را نمیتوان با مشت و لگد از پا در آورد، و باید حتما از روش های مختلف استفاده کنید و هر روش بعد از یک بار استفاده دیگر قابل استفاده نیست زیرا فریز ضعفش را نسبت به آن روش بر طرف میکند. وقتی بازی را تمام میکنید تمام مکان هایی که در آن دشمنان را نفله میکردید، مانند موزه یا ساختمان GCPD را سکوت فرا میگیرد و تمسفر جالبی را پیش و روی شما میگذارد و جالب است بدانید تمام اتفاقات بازی در یک شب و تقریبا 12 ساعت اتفاق می افتد.

بازی راز ها، یا به قول معروف Easter Egg های بسیاری دارد که یک نمونه از آن ها شروع و پایان بتمن و ارتباط کلندر من به آن است و دیگری پیغام مخفی مترسک.

1-شروع و پایان بتمن:

کلندر من یکی از دشمنان بتمن است که در کمیک Long Halloween نیز به خوبی میدرخشید.

در بازی Arkham Orgins او توسط Black Mask از زندان ازاد میشود که این قسمت از نظر زمانی شروع بتمن به حساب می آید. در Arkham Knight او را میان مردم هنگام اجرای پروتکل نایت فال میبینیم که در حال تماشای پایان بتمن است! حالا این دو چه ربطی Arkham city دارد؟

در این نسخه کلندر من یک پیام مخفی را به زبان می آورد که برای شنیدنش باید تاریخ سیستم یا کنسول خود را به 13 دسامبر 2004 تغییر دهید، یعنی زمانی که سفتون هیل و جیمی والکر استدیو راک استدی را به عنوان سازنده مجموعه آرکام را استخدام کردن! به طور خلاصه در این پیغام کلندر من به بتمن میگویید “در زمان شروع او حضور داشته و قول میده که در پایان هم حضور داشته باشه!” و هنگامی که بعد از شنیدن تمام حرف هایش باز هم به زندان بازگردید با سلول خالی او مواجه میشوید! او به قولش عمل میکند و هنگام سقوط عمارت وِین در بازی Arkham knight آنجا حضور دارد.

این نشان میدهد که استدیو راک استدی به خوبی بر روی جزئیات هر 4 بازی کار کرده است و تمامی نسخه ها به هم مربوط هستند !

 

2-پیغام مترسک:

یک نمونه دیگر، پیغام مخفی مترسک یا ScareCrowاست. که بعد از پروتکل 10 در 3 قسمت از رادیو به صورت کد های مختلف شنیده میشود و هرکدام با روش خاصی کدگشایی میشود.

کد اول: 9 23 9 12 12 18 5 20 21 18 14 2 1 20 13 1 14

این کد به راحت کد گشایی میشود، چون اعداد به ترتیب حروف الفبای انگلیسی هستند.

متن کدگشایی شده: I Will Return Batman  – من برمیگردم بتمن !

کد دوم : 25  17 15 10 25 16 15 26 25 8 3 22 9 1 5 10 3 22 7 12 15 24 5 3 22 7 12 15 24 5 3 14 18 18 21 7 9 15 5

این پیغام هم آسونه فقط باید حروف را از اخر به اول بشمرید و  3 تا عقب تر از حرفی که به دست آمده است را حساب کنید.

متن کدگشایی شده  : You will pay for what you have done to me – سزای کاری که با من کردی رو میبینی!

کد سوم : 8 21 4 13 5 17 10 3 11 7 16 6 18 12 2 5 8 3 9 24 4 11 1 24 16 26 18 26 20 3

رمز گشایی این پیغام کمی مشکل است و فقط بدانید که باید از اخر به اول بشمرید و همه ا کنار هم قرار دهید تا کد ویژنر رو به دست بیارید و با کلمه رمز “Scarecrow” حروف را به دست آورید که کمی سخت است باید با این کد گذاری آشنایی داشته باشید.

متن کد گشایی شده : Fear will tear gotham to shreds – ترس گاتهام را تکه تکه خواهد کرد.

غیر از این ها، تحقیقات مترسک داخل یک قایق در آرکام سیتی و ماسک او بر روی پل و افرادش هنگام اجرای پروتکل 10 بر روی پشتبوم ها پیدا میشوند که همگی نشانه هایی از فعالیت های مترسک است و این یعنی به زودی با نقشه های جدید او را خواهیم دید و درست در دو نسخه بعد، در Arkham Knight که از نظر زمانی دقیقا بعد از Arkham city است به عنوان شخصیت منفی اصلی ظاهر میشود!


ماموریت های سرگرم کننده

بعد از ماموریت های چالش بر انگیز خط داستانی، تعداد بسیار زیادی مامورت فرعی در بازی وجود دارد که میتوانید آنها را بعد از تمام کردن بازی در حالت اپن ورلد یا Free Roam انجام دهید. و یا قبل از تمام کردن بازی، در هر صورت فرقی نخواهد داشت.

هرکدام از این مامورت ها به یک شخصیت مربوط است، برای مثال پرونده دستگیری  Deadshot سه مرحله دارد و پرونده Hush نیز شامل 3 مرحله، اما بدون راهنمایی است! پرونده Mad hatter یک مرحله، و بزرگ ترین پرونده در بازی متعلق به ریدلر است، زیرا بیشتر از 400 ابجکت که شامل تروفی ها معما های نیاز به اسکن، دوربین، بادکنک، عروسک، و انواع اقسام وسایل در سر تا سر شهر پخش شده که برای گرفتن هرکدام باید از افرادی که برای او کار میکنند اعتراف گرفته و بعد یک معمای ساده و یا سخت را حل کنید. اگر این ها برای سرگرم کردن شما کافی نیست، میتوانید به مپ های قسمت Riddler’s revenge رفته و و با 4 شخصیت مختلف مدال به دست بیاورید.


خیلی از گیمر ها هنوز هم این گیم رو بازی میکنند و هنوز هم در حال کشف کردن راز های جدید هستند!

تاریخ انتشار 18 اکتبر 2011

استدیو سازنده : Rocksteady Studios,

لینک بازی روی استیم :Batman: Arkham City

نمره بازی در استیم 9 از 10 است.

و در سایت IMDB نمره 9.5 از 10  را دریافت کرده.

— 2 Comments —

  1. خیلی خوبه البته اگر بتونم تایم زیادی رو برای بازی و گیم اختصاص بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *