badrinex بدون دیدگاه

نابغه ی کهکشانی

با توجه به درگذشت دانشمند بزرگ استیون هاوکینگ در این شماره از مجله تصمیم بر آن شد که نگاه کوتاهی به زندگی این دانشمند فقید داشته باشیم.

این دانشمند یکی از موثرترین دانشمندان قرن بیستم بود که با علم و دانش خود موارد بسیاری را در مورد خلقت به چالش کشید. هاوکینگ در دوران تحصیل خود به علوم فیزیک و ریاضی نسبت به دروس دیگر علاقه بیشتری نشان می داد و در این زمینه توانست موفقیت های چشم گیری کسب نماید. با توجه به اینکه از بیماری ALS رنج می برد اما از تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر و تحقیقات مستمر دست بر نداشت.

زندگی استیون هاوکینگ دارای فراز و‌نشیب های بسیاری بود که در ادامه قسمت های مختلف از این دانشمند را مطالعه می کنید.

کودکی
استیو هاوکینگ در تاریخ ۸ ژانویه۱۹۴۲ در شهر آکسفورد انگلستان متولد شد. زمانی که او‌ به دنیا آمد جنگ جهانی دوم آغاز شده بود و پدر و مادر وی برای اینکه فرزندنشان در سلامت بدنیا بیایید به شهری نقل مکان کردند تا از حال و هوای جنگ دور بمانند.
هاوکینگ در کنار خانواده زندگی معمولی و ساده ای داشتند پدر و مادر او برای اینکه فرزندانشان بتوانند اطلاعاتاش افزایش یابد کتاب های متعددی را در خانه داشتند که باعث تشویق فرزندان برای بالا بردن معلوماتشان می شد.
دوران تحصیلات
هاوکینگ زمانی که وارد کالج شد ۱۷ سال سن داشت و به رشته علوم طبیعی در کالج آکسفورد به تحصیل مشغول گردید. در زمان تحصیل به اخترفیزیک و علاقه‌مند شد زیرا به تحقیق در مورد علوم ناشناخته فیزیک و کیهان شناسی پافشاری می کرد. زمانی که اوج ارسال انسان به فضا و تحقیق در مورد فضا بود استیون هاوکینگ تلاش کرد تا دانش خود را در رابطه با علوم نجوم و کیهان شماسی افزایش دهد.هاوکینگ زمانی که دانشجو بود از بقیه هم دانشگاهی های خود سن کمتری داشت. او خود را محدود به درس و دانشگاه نکرد و با تحقیق و پژوهش سعی در یافتن دانستنی های فراتر از علمی که خوانده بود را در سر داشت.

آغاز بیماری
در اواخر سال تحصیلی با مشکلاتی روبرو شد که نمی توانست در مواقعی بدن خود را کنترل کند و حتی از بستن بند کفش خود عاجز بود و این روند روز به روز بدتر می شد و هاوکینگ با مشکلات جدیدی روبرو گردید. در ژانویه ۱۹۶۳ به خانه بازگشت ، پدر او با دیدن این مشکلاتی که برای هاوکینگ پیش آمده بود تصمیم گرفت تا فرزندش را برای معاینه به دکتر متخصص نشان دهد اما با خبری که به آنها دادن دنیای ان بر روی سرشان آوار شد. استیون دچار بیماری ای شده بود که مغز ، نخاع و سیستم عصبی او را دچار اختلال کرده و دیگر قادر تحرک نبود و حتی قدرت تکلم و صحبت کردن را از دست داد. نوع بیماری که او دچارش بود ALS نام دارد که اختصار
‏Amyotrophic lateral sclerosis می باشد. این بیماری باعث افستردگی و خانه نشینی استیون گردید و او تمام نقشه های که برای آینده خود کشیده بود را از بین رفته می دید. مدتی از تنهایی و گوشه گیری او گذشت و وارد دانشگاه شد و در اتاق خود به فکر فرو رفت و بعد از مدتی تصمیم گرفت تا با شرایط بوجود آمده کنار بیاید و به زندگی خود ادامه دهد.

امید به ادامه زندگی
در سال ۱۹۶۵ با شخصی به نام جین وایلد ازدواج کرد. ازدواج و همراه بودن کسی در کنار او باعث گردید تا امید به زندگی و اشتیاق برای ادامه به فعالیت تحقیقاتی دوباره بیدار شود. بیماری او داشت سیر تکامل خود را برای فلج کردن کامل تمام اندام های بدن را از کار بی اندازد. او برای گذراندن امور زندگی نیاز به شغل داشت تا بتواند کسب درآمد کند ، همچنین برای پیدا کردن شغل مناسب مدرک دکترای خود را گرفت.

زمینه تحقیقاتی پرفسور هاوکینگ در رابطه با کیهان شناسی و کوانتوم بود. او وقتی که دانشجوی فوق لیسانس بود پژوهشی در رابطه با خواص جهان تهیه کرد. بیشتر زمینه تحقیقات او در مورد سیاه چاله ها و قانون های ترمودینامیک بود.
پروفسور استیون هاوکینگ تعدادی کتاب در زمینه های علم فیزیک ، کوانتوم ، فضا و نظریه های مختلف تالیف و گرد آوری کرد که در ایران می توان گفت کمتر کسانی به کتاب های وی رجوع کرده باشد. در ادامه چند کتاب که به بوسیله هاوکینگ تهیه شده را معرفی می نماییم تا علاقه‌مندان با مطالعه کردن به قدرت این پروفسور فقید پی ببرند.

* The Large Scale Structure of Spacetime with George Ellis
* The Large, the Small, and the Human Mind, (with Abner Shimony, Nancy Cartwright, and Roger Penrose), Cambridge University Press, 1997,
* The Grand Design
* My Brif History
* A Briefer History of Time
* Black Holes and Baby Universes and Other Essays
* The Universe in a Nutshell
* On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy
* George’s secret key to the universe

استیون هاوکینگ در تاریخ ۱۴ مارس سال ۲۰۱۸ در سن ۷۶ سالگی در منزل خود در گذشت. خانواده وی خاکستر او را در کلیسایی نزدیک به آرامگاه نیوتن و داروین خاکسپاری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *