Roham 3 دیدگاه

خیلی وقت بود دلم میخواست درباره ELK مطلب بنویسم، اما به دلیل مشغله کاری و … فرصت نمیکردم مطلب بنویسم. در این مقاله کوتاه قصد دارم اندکی درباره ELK بنویسم تا شاید مدیران IT که با این ابزار آشنا نیستن آشنا بشن.یکی از کاربرد های ELK در صنعت IT ،استفاده به عنوان یک log management هست.

تعاریف:

Elasticsearch یک موتور جستجوی open source و قابل توزیع می باشد که برای انتقال اطلاعات از json استفاده میکند یعنی درواقع وقتی میگیم Full text search یعنی با json کار میکند. و به وسیله جاوا توسعه داده شده است و دیتابسش NoSQL هست

اما logstash چیه ؟ این یک ابزار Log Pipeline هست که به شما کمک میکنه تا لاگ های سیستم و سرور های خودتونو به هر آدرسی که میخواین ارسال کنید که در اینجا ما برای متمرکز کردن های لاگ های تمام node هامون اونا رو به سمت Elastic ارسال میکنیم.

نکته : معمولا کایبانا و Elasticsearch رو در کنار هم نصب میکنند.

کیبانا (KIBANA) این برنامه کمک میکند تا بتونید داده هایی که توسط logstash به سمت elasticsearch ارسال کردید و به شکل های گوناگون به صورت داینامیک مصور سازی کنید، این به این معنی هست تغیرات صورت گرفته در داده ها هر ۱۵ دقیقه یک بار یا بیشتر در کیبانا refresh شده و تنایج جدیدی به شما نمایش میشود.

اتفاقی که در تمام فرآید میافته رو میتونید در تصویر زیر ببینید

برای نصب این برنامه و داشتن یک Centerlize log میتونید تمام مراحل و دستی خودتون نصب و کانفیگ کنید یا اینکه داکر آن را نصب کنید.

نکته : برای نصب تمام بسته های ELK حتما از VPN یا پراکسی استفاده کنید.

نکته : برای نصب حتما باید بسته jdk ۸ به بالا به روی هاست خود نصب کرده باشید.

تمام اطلاعات لازم برای نصب این بسته در سایت خود elastic موجود میباشد بنابراین نیازی به نوشتن اون به زبان فارسی نیست.

 

شرکت elastic‌ در پلت فرم ELK خود امکانات زیادی نهفته است، بیشتر آنها رایگان هست شما میتونید از این روش برای مانیتورینگ node های خودتون استفاده کنید علاوه بر ابزار logstash که کمک میکرد تا شما لاگ های خودتونو به سمت elastic ارسال کنید، یه سری ابزار دیگه در اختیار شما قرار میده برای مانیتورینگ مانند meatricbeat که با جمع کردن یه سری متریک از سرور هاتون، مثل: اطاعات CPU یا RAM یا پهنای یاند NIC تون به شما اجازه میده تا در کیبانا این اطلاعات را مصورسازی و زیبا ببینید.

مانند تصویر زیر:

— 3 Comments —

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *