badrinex بدون دیدگاه

یکی از مهم‌ترین ‌و حیاتی ترین اختراع که به دست بشر ساخته شده تلفن همراه و یا موبایل می باشد. اولین شبکه ای که برای برقراری ارتباط تلفن های همراه ساخته شد اواخر دهه ۷۰ میلادی بود و به عنوان اولین نسل به اختصار G1 نامگذاری گردید. اولین کشور های که از این تکنولوژی نو ظهور آن زمان برای تجارت استفاده کردند کشورهای آمریکا و ژاپن بودند.

سپس نسل های دیگر شبکه به مدت تقریبا هر ده سال بروز می گردید و نسل های جدید با قابلیت های بسیاری را به تلفن همراه ارائه میداد. نسل بعد 2G بود که در دهه ۹۰ به شبکه تلفن همراه اضافه گردید و استاندارد سازی پروتکل های آن به وسیله GSM در کشور فنلاند به ثبت رسید. 

در نسل دوم امکانات جالبی به شبکه تلفن همراه اضافه گردید تا استفاده از دستگاه های بی سیم در بین اجتماع رایج تر شود. از امکانات اضافه شده می توان به رمزنگاری مکالمات تلفن همراه ، استفاده از دیتا برای ارسال و دریافت SMS و پیام های مولتی مدیا MMS اشاره نمود. تمام متن ها و پیام ها به صورت کدگذاری شده بود و تنها کسی که می توانست پیام را مشاهده کند، گیرنده آن بود. 

 بعد از 2G یک جرقه ای در ساخت تلفن همراه با امکانات روز زده شد تا مردم بتوانند با در کنار داشتن تلفن همراه مدرن از امکانات متعدد شبکه استفاده کنند. 

نسل سوم 3G در اواسط دهه ۲۰۰۰ به سیستم مخابراتی افزوده شد. در این نسل ایرادات و نواقصی که در 2G وجود داشمت به روز گردید. سرعت اینترنت افزایش پیدا کرد، دسترسی موبایل به اینترنت آسان شد و همچنین برقرار کردن تماس تصویری در نسل 3G امکان پذیر بود.

انتها در این نسل سرعت اینترنت کم بود اما در بروز رسانی بعدی به نام 3.5G و 3.75G بود سرعت اینترنت به Mbit/s رسید تا تلفن های هوشمند و دستگاه های دیگری که به شبکه متصل می شوند از سرعت بالا بهره‌مند گردند.

4G نسل چهارم شبکه تلفن همراه جهشی عظیم در ارائه خدمات اینترنتی می باشد که سرعت اینترنت در آن ده برابر بیشتر از نسل قبل است. با استقبال مردم از این نسل مرورگر ها و برنامه های موبایلی روز به روز در حال بروز رسانی هستند و همچنین جستجو در اینترنت برای تلفن های هوشمند بهینه سازی شده است. این عمل و رفتار مشتریان باعث گردید تا شرکت های مخابراتی برای استفاده از اینترنت بر روی تلفن همراه بسته های مختلفی را طراحی کنند تا مشتری در ازای پرداخت هزینه ای از این بسته ها استفاده کند.

در نسل چهارم زمانی که اینترنت در بعضی از تلفن همراه متصل باشد کلمه LTE را به جای کلمه 4G مشاهده می نمایید. 

هر یک از نسل ها دارای استاندارد های هستند که به شرح زیر می باشد:

Global System for Mobile Communications : استاندارد نسل 2G 

 Universal Mobile Telecommunications System (UMTS): استاندارد نسل 3G

Enhanced Data Rates for GSM Evolution : برای نسل دوم می باشد که اگر سرعت کاهش یافت این استاندارد فعال می شود

General Packet Radio Service : اگر این استاندارد فعال باشد تلفن همراه فقط می توانید تماس برقرار کند 

 High Speed Uplink Packet Access: یک انتقال دهنده از جنس UMTS می باشد با این تفاوت که اجازه دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را به کاربر می دهد

Long Term Evolution : یک اتصال رادیویی با سرعت بالا می باشد که سرعت دانلود در این نسل به ۳۰۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر می توان دانلود کرد.

ساختار و شبکه تلفن همراه چگونه است؟

 برای ارتباط برقرار کردن ارتباط در دهه ۵۰ میلادی کابل های در سراسر کره زمین در میان اقیانوس ها کشیده شد تا سیستم تلفن کابلی ساخته شود. اما امروزه دکل های بسیاری برای تحت پوشش قرار دادن شبکه تلفن ساخته شده است که نیاز به کابل کشی کمتر می باشد. 

شبکه تلفن همراه یک شبکه ارتباطی است که بین دکل های مخابراتی به وقوع می پیوندد. ساختار شبکه موبایل را می توان به شکل یک کندوی عسل تصور که هر یک از دکل ها درون یک سلول از کندو می باشد تلفن های همراه بین سلول ها یا دکل ها در حال جابجا شدن هستند. همیشه یک گیرنده ثابت وجود دارد و فقط از دکل اول به دکل بعد جابجا می شود. تصور کنید که شما حرکت هستید و در حال استفاده از تلفن همراه خود می باشید، وقتی در محدوده دکل اول قرار دارید ارتباط شما به خوبی بر قرار است و همچنان شما در حال حرکت هستید و دکل دیگری در میان راه می بینید ارتباط شما به دکل دوم متصل می گردد تا در مشکلی در  ارتباط برقرار شده شما بوجود نیاید این روند همیشه در حال رخ دادن می باشد.

BTS: 

اصلی ترین قسمت یک شبکه موبایل دکل فرستنده و گیرنده است که به آن BTS(A base transceiver station) گفته می شود. این دکل ها در همه جای شهر قابل رویت می باشد. چه در مناطق بیرون شهر و چه در داخل شهر ، ساختمان های بزرگ شهر یکی از مکان های مناسب برای دکل ها به شمار می رود. دکل های BTS دارای برد ۲۰ کیلو‌متری هستند که این مقدار برد مفید هر BTS به شمار می آید. اما با توجه و شرایط محیطی بدون تداخل ارتباطی برد هر دستگاه می تواند به برد ۳۵ کیلومتر دست یابد. مکان های دیگری که در آنجا هیچ نوع دستگاه دیگر رادیویی وجود نداشته باشد و یا به ندرت دیده شود برد هر دکل BTS به ۶۰ کیلومتر می رسد مانند بعضی از جاده های طولانی.

دکل های BTS به شرکت های مخابراتی کمک می کند تا مناطق مورد نظر خود را پوشش دهند و ترافیک لازم برای شبکه را فراهم نماید.

فرکانس :

زمانی که برای نسل دوم شبکه استاندارهای مجاز نوشته می شد دو نوع باند فرکانس GSM900 و GSM1800 معرفی کردند تا کاربران با استفاده از تلفن همراه بتوانند ارسال و دریافت خود را در پهنای باند تعریف شده انجام دهند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در ساخت تلفن همراه باند فرکانسی جدیدی به لیست فرکانس های قبلی گوشی های هوشمند اضافه گردیده است که می تواند از ۳ و یا ۴ باند فرکانس استاندارد GSM پشتیبانی کند.

سه بانده شامل GSM 1900,GSM1800 و GSM 900 مگاهرتز است و این فرکانس ها به طور کامل در کشور های آسیایی، اروپایی و آمریکایی پشتیبانی می شود. در فرکانس چهار بانده علاوه بر سه فرکانس موجود فرکانس 850 مگاهرتز افزوده شده است که تمام قاره آمریکا را تحت پوشش قرار می دهد.

یکی دیگر از ابزار های اصلی شبکه سیم کارت Sim card می باشد که کلمه sim از subscribe identity module تشکیل شده است. سیم کارت یک چیپ کوچک است که با وارد کردن آن درون تلفن همراه به شبکه متصل می گردد. سیم کارت می تواند تمامی اطلاعات مهم کاربر را درون خود نگهداری کند.

زمانی که سیم کارت درون تلفن همراه قرار می گیرد و تلفن روشن می شود اطلاعات و شماره سریال دستگاه به مرکز مخابرات مورد نظر انتقال داده تا در زمان مورد نظر دستگاه را بدون داشتن سیم کارت ردیابی کنند.

با توجه به اعمال شرکت ها در ساخت جایگاه سیم کارت در تلفن همراه سیم کارت ها به چهار دسته تقسیم شدند.

  1. Full Size SIM
  2. Mini SIM
  3. Micro SIM
  4. Nano SIM

گفته می شد که قابلیت پیامک در تمامی سیم کارت های موجود در دنیا را به صورت رایگان باید به کاربران ارائه می کردند. اما شرکت ها مخابراتی برای دریافت مبالغی در کنار امکانات دیگر ارسال و دریافت پیامک را هزینه دار کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *