afshinnova بدون دیدگاه

(Network File Sharing (NFS به معنی اشتراک گذاری فایل ها در شبکه می باشد. که توسطSun Micro systems برای سیستم های یونیکسی ساخته شد به شما اجازه  مجوز خواندن و یا نوشتن برای فایل های خود در شبکه میدهد. به این صورت که شما یک درایو و یا پوشه را در شبکه خود در اختیار دیگران قرار می دهید. فایل های به اشتراک گذاشته شده می تواند : فایل های صوتی یا تصویری , کتاب الکترونیکی , برنامه های کامپیوتری , گرافیک باشد . این توزیع خصوصی یا عمومی داده ها و منابع دارای یک سری سطح دسترسی همراه است که توسط ادمین شبکه تعیین میشود.

 

اشتراک گذاری اطلاعات را میتوان با چند روش انجام داد  که رایج ترین آنها :

  1. دستگاه های ذخیره ساز قابل حمل مانند : USB , CD/DVD, HDD

  2. دیتا سنتر ها

  3. شبکه های P2P توزیع شده

اشتراک گذاری فایل از طریق رسانه های قابل حمل از طریق پروتکل های شبکه مانند  پروتکل انتقال فایل (FTP) به یک سرویس چند منظوره کامپیوتری تبدیل شد. مکانیزم اشتراک گذاری فایل از راه دور همانند FTP , خط تلفن و چت اینترنتی (IRC) در دهه ۱۹۹۰ معرفی شدند.

یکی دیگر از روش هایی که برای اشتراک گذاری فایل انجام می شود سیستم عامل در اختیار ما میگذارد که به آن شبکه اشتراک گذاری فایل یا به اختصار NFS میگویند . اشتراک گذاری فایل ها در شبکه دارای دو معیار به شرح زیر می باشد:

  • Peer-to-Peer (P2P) File Sharing

در این سیستم اشتراک گذاری  با استفاده از نرم افزار های مخصوص که کامپیوتر های دیگر به شبکه P2P  متصل هستند جست و جو میکند اجازه دسترسی به فایل های رسانه مانند کتاب, موسیقی و فیلم را می دهد.این تکنولوژی به اشتراک گذاری فایل به وسیله چندین طراحی پیشرفت کرده که اولین آنها نپستر(Napster) که یک سیستم اشتراک گذاری فایل های صوتی که ژوئن ۱۹۹ فعالیت خود را آغاز کرد.

عملکرد آن به اینگونه بود که کاربران موسیقی مورد علاقه خود را در رایانه افرادی آن فایل صوتی را داشتند  ٫ دریافت کنند و بازار فروش موسیقی را دور بزنند این سیستم در سال ۲۰۰۱ توسط دادگاه بدلیل نقض قوانین حق نشر بسته شد. توضیحات اضافی در مورد این سیستم را در این لینک میتوانید مطالعه کنید.

Napster

در این سیستم فایل شیرینگ شما توانایی دسترسی مستقیم ٫ دانلود و ویرایش فایل ها را دارید و همچنین توسط نرم افزار های ثالث قادر به تقسیم بندی فایل های بزرگ به قطعات کوچکتر هستید.

  • File Hosting Services (خدمات میزبانی فایل)

این نوع خدمات جایگزین فایل شیرینگ P2P شد این سرویس ها اغلب با روش های همکاری اینترنتی مانند ایمیل ٫ وبلاگ ها به شما امکان دانلود با لینک مستقیم را میدهند ٫ این وب سایت های خدماتی فایل ها را میزبانی میکنند تا کاربران بتوانند آنها را دانلود کنند که نظیر آن در ایران کم نیست .

وقتی شما از یک شبکه فایل شیرینگ استفاده میکنید کامیپوترتان نیز بخشی از شبکه میشود و دیگران قادر به دانلود فایل از سیستم شما میشوند. به اشتراک گذاری فایل هایی که دارای حق نشر هستند غیرقانونی محسوب میشود.

از مسائل امنیتی که از آن باید آگاه باشید نرم افزار های جاسوسی یا ابزار های تبلیغاتی است ٫ زیرا بعضی از وب سایت های اشتراک فایل برنامه های جاسوسی را در وب سایت های خود قرار داده اند و اغلب این برنامه ها بدون اجازه کاربر بر روی سیستم نصب میشوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *