siavash بدون دیدگاه

با پیشرفت تکنولوژی در جوامع امروزی بسیاری از فعالیت ها به روش های آسان تری انجام میشود. به طور واضحی مشاهده میشود که تکنولوژی زندگی مردم را دگرگون کرده است و مردم تلاش می کنند که در خانه و محل کار بتوانند  همه ابزارهای مورد نیاز خود را تحت کنترل داشته باشند. به طور مثال  فردی می خواهد از محل کار خود تمام وسایل خانه اش را کنترل کند و از اتفاق های غیر منتظره با خبر شود، تا در صورت بروز مشکل بتواند در کمترین زمان آن را رفع نماید و همچنین بلعکس یعنی از خانه، محل کار خود را تحت نظر بگیرد.
کشورهای پیشرفته از این امکانات به نحو احسنت استفاده می کنند. حتی سعی کرده اند وسایل مورد نیاز خود را به اینترنت مجهز کنند تا در هر زمان و هر مکان به آن دسترسی داشته باشند. ابزار های بسیاری برای این امر طراحی و ساخته شده اند که به بررسی آنها می پردازیم.
شرکت هایی وجود دارند که تخصص آنها در زمینه ساخت بورد و مدار هایی است که جهت هوشمند سازی خانه و محل کار فعالیت میکنند. در کنار این موارد هر شخص می تواند با این بوردها, ابزار های مورد نیاز خود را بسازد.

.
بوسیله بورد های رزبری، ادرینو و اومگا این امکان بوجود می آید تا پروژه های مختلفی در زمینه هوشمند سازی منازل و محیط های کاری انجام شود، در ادامه توضیحاتی در این باره از ساختار بورد ها و نحوه استفاده از آنها را مشاهده می نمایید.

1

بورد رزبری  یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین بوردهای شناخته شده است و دارای قابلیت های بالا برای انجام پروژه های مختلف می باشد.
چه پروژه هایی با بورد رزبری انجام می پذیرد؟
از عمده ترین پروژه هایی که از رزبری استفاده می شود, هوشمند سازی تمام نقاط خانه است. بطور مثال در نصب دزدگیر، کنترل دما و کنترل آب و برق مورد استفاده قرار می گیرد.

2

اما این ابزار قابلیت های فراوان دیگری هم دارد و می تواند به عنوان یک سرور استریم ویدیو در خانه مورد استفاده  قرار گیرد. افراد بسیاری در زمینه IT از رزبری برای ایجاد سرور تورنت، سرور فارم، بیت کوین ماینر و غیره بهره می گیرند. دلیل محبوبیت این نوع بورد ها کوچک بودن سایز آنها است که به اندازه یک کارت عابر بانک ساخته شده ولی در عوض یک کامپیوتر کوچک با قابلیت های  بسیار در اختیار کاربر قرار می دهد .

بورد Arduino هم مانند بورد رزبری این قابلیت ها را دارد و در پروژه های روباتیک بکار می رود. قیمت این بورد ها نسبت به CPU و Ram و تعداد خروجی های که دارد متغییر است و از بین ٣۵ تا ۵٠ دلار متفاوت است .

4

اما میرسیم به بورد بسیار کوچکتر از رزبری و آردینو که به نام اومگا شناخته می شود. از این بورد برای پروژه IoT استفاده می کنند تا به وسایل مختلف مانند یخچال، اجاق گاز و لوازم دیگر اینترنت بدهند تا در موقع نیاز این وسایل را کنترل کنند.

5

امروزه IoT پیشرفت چشم گیری داشته است و مسئولیت بزرگی در قبال انواع وسایل مورد استفاده مردم  دارد. بنابراین به وسیله این بورد کوچک قادر هستند اینترنت را در لوارم خانه بر قرار کنند. در کشور های غربی بازار این نوع بوردها بسیار داغ است و اکثر افراد این نیاز را برای خانه هایشان احساس کرده و تصمیم بر آن گرفته اند تا برای هوشمند سازی محل سکونت و یا کار اقدام کنند. اما در کشور ایران این بوردها در بین مردم جایی برای خود پیدا نکردند، ولی افرادی متخصص وجود دارند که پروژه های متختلفی را با رزیری و دیگر بورد ها انجام میدهند اما نه به شکل گسترده.

نکته مهم این بورد ها پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف است که به صورت پیشفرض در سیستم عامل های مرتبط با رزبری وجود دارد. زبان برنامه نویسی Python  و ابزار مورد نیاز برنامه نویسی یکی از این موارد می باشد. همچنین در بورد آردینو از زبان های نظیر #C و Python استفاده می گردد.

6

در نهایت برای استفاده از  Omega 2 در کنار زبان Python از زبان های Perl , PHP, Node JS و ++C می توان در انجام پروژه ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *